تزریق پلاستیک

صنعت پتروشیمی یکی از صنایع پیچیده جهان امروز است که با تبدیل مواد هیدروکربنی، محصولات مهم و پایهای مورد نیاز بسیاری از صنایع را تولید میکند.

نقش کلیدی این صنعت در توسعه اقتصادی کشورهای مختلف بر کسی پوشیده نیست و نیاز روزافزون جوامع بشری به فراوردههای آن، توجه مسئولان امر را به ایجاد کارخانه های تولیدی و جلب سرمایه در صنایع پتروشیمی معطوف داشته است.

در ایران این صنعت در سال 1342 با بهرهبرداری از کارخانه کود شیمیایی مرودشت فارس آغاز شد و ایجاد و گسترش مجتمعهای تولیدی در چند دهه گذشته در انتقال فناوری و اعتلای اقتصاد ملی نقش بسزایی داشته است.

بدیهی است اداره چنین صنعت عظیمی، به نیروی انسانی قابل توجهی که در سطوح مختلف تحصیلی از تخصص و تجربه لازم برخوردار باشند، نیازمند است تا بتوانند با «تلاش» و «آفرینش» در جهت «بالندگی» این صنعت گامهای مؤثری بردارند.

پلاستیکها جزء مواد پلیمری هستند. تمام این مواد ترکیباتی آلی با وزن مولکولی زیاد هستند. تکنولوژی پلاستیکها با کشف پلیمرهای جدید و روشهای جدید قالبگیری و شکلگیری از سالهای 1868 تا 1985 گسترش یافت و همچنان در حال توسعه است. میتوان گفت که صنایع پلاستیک بعد از سال 1970 دوره شکوفایی را طی کرده است.

انواع دستگاه های تزریق پلاستیک

با توجه به مصارف، توناژ قالب ریزی و اندازه قالبخوری؛ دستگاه های تزریق پلاستیک به انواع مختلف تقسیم میگردد. به عنوان مثال جهت تولید سبد میوه، تولید بطریهای پت، بطریهای پلی اتیلن و… دستگاه های همسویی تولید گریدده است، اما با رنج مالی کاملا متفاوت، که این بستگی به حجم تولیدی مد نظر شما، و همچنین به روز بودن و استهلاک دستگاه شما دارد.

چه دستگاهی با چه نوع کاربردی؟

اگر نیازمند یک دستگاه تزریق پلاستیک حهت مجموعه خود هستید، بهتر است قبل از خرید با کارشناسان ما مشورتی نیز داشته باشید، تا با توجه به بودجه مالی، محصول خروجی، فضای کارخانه، و.. بهترین گزینه های همسو با فعالیت خود داشته تهیه نمایید، تا در هزینه، زمان، نیروی فنی و.. صرفه جویی گردد.

سیستم های سرد کن

مربوط به ماشین نیز یکی از بخشهای مهم است چون امروزه با توسعه سیستمهای خنک کن قالبها، با استفاده از سیستمهای سردکن امکان کاهش زمان چرخه تولید بحثهای مهم تولید است.

برای فراورش مواد مختلف پلاستیکی سه گروهبندی دمایی قابل تعریف است.

1- تجهیزاتی که به خنک شدن تا دمای حدود 20 درجه سانتیگراد نیاز دارند. در این سیستمها استفاده از برج خنک کن پیشنهاد میشود.

2- تجهیزاتی که به خنک شدن تا دمای 5 درجه سانتیگراد نیاز دارند. در این سیستمها استفاده از آب خنک شده توسط چیلر پیشنهاد میشود.

3- تجهیزاتی که به خنک شدن تا دمای 18- درجه سانتیگراد نیاز دارند. در این سیستمها استفاده از ضد یخها برای جلوگیری از یخ زدن آب در سیستم و استفاد ه از سیستمهای سردکن پیشنهاد میشود.

در ماشینهای تزریق و تجهیزات جانبی در اکثر مواقع به دو نوع سیستم خنک کاری نیاز است.

برای خنک کن روغن، خنککن پمپهای وکیوم و یا کمپرسورهای هوا، استفاده از برجهای خنک کن که از لحاظ اقتصادی نیز مناسبترند، پیشنهاد میشود. ولی برای خنک کردن قالبها یا روباتهای مخصوص، استفاده از چیلرهای مناسب برای بالا بردن کیفیت و کاهش زمان تولید پیشنهاد میشود.

برای انجام محاسبات مربوط به انتخاب سیستمهای سرد کن در کتابهای راهنما، امکان محاسبه راحت با یک ضریب ایمنی بالا امکانپذیر است.

گرانولیتورها (آسیاب، خردکن)

گرانولیتورها ماشینهاییاند که برای اندازهبندی پلاستیکها استفاده میشوند. این ماشینها قطعات معیوب پلاستیکی را برای استفاده عملیات بعدی، از اندازههای بزرگتر به قطعات ریزتر تبدیل میکنند. در این ماشینها قطعات تولید شده معیوب قبلی و در حین فرایند از طریق یک قیف داخل خردکنها قرار میگیرد و با چرخش در این خردکنها قطعات خردکنها قطعات بزرگتر پلاستیک به قطعات کوچکتر میشود.

چون این ماشینها پر خطر معرفی شدهاند، توجه به نکات ایمنی در هنگام کار با آنها بسیار مهم و حیاتی است.

اجزای این ماشین عبارتاند از:

1- قیف: بخش هدایت کننده قطعات پلاستیکی به داخل بخش برش.

2- محل برش: این محل که قلب ماشین است به صورتهای مختلف برای مواد و قطعات مختلف طراحی و ساخته میشود.

3- روتور: تنها بخش چرخیدنی این مجموعه است و بخشی است که تیغهها روی آن سوار میشوند.

4- تیغهها: بخشی از ماشیناند که خرد کردن قطعات پلاستیکی را بر عهده دارند. این تیغهها از جنس فولادهای ابزار برش (فولادهای کروم وانادیوم) ساخته میشوند.

اجزای دیگر این ماشین عبارتاند از موتور، استاتور، انتقال دهنده حرکت از موتور به روتور.